Članovi kuršumlijskog Udruženja osoba sa invaliditetom šiju maske i dele ih besplatno

0

Iako često i sami traže pomoć i zavise od humanitarnih akcija i donacija, članovi Udruženja osoba sa invaliditetom u Kuršumliji odlučili su da za vreme vanrednog stanja i pandemije virusa korona, daju svoj doprinos i pomognu svojim članovima, saradnicima, gerontodomaćicama i najstarijim sugrađanima tako što im poklanjaju besplatne zaštitne maske koje u svojim prostorijama sami šiju.

Članovi Udruženja su samoinicijativno odlučili da budu od koristi, pa iz njihovih prostorija svakog dana „izađe“ na desetine pamučnih maski koje dele ljudima koji im pomažu, ali i ugroženim i starijim osobama.

Kako bi na neki način pomogli društvu i ljudima koji se svakodnevno bore za ljudske živote, ali i susreću sa ovim virusom, zaštitne maske nećemo prodavati, već će svaka sašivena maska biti donirana – kaže predsednik Udruženja Marko Filipović.

Zaštitne maske koje šiju članovi Udruženja; foto: Udruženje osoba sa invaliditetom

On ističe da je opremu Udruženje dobilo kroz projekat “Aktiviranje za više mogućnosti” koji je deo programa “Podrška Evropske unije aktivnom uključivanju mladih”, vrednog 4.7 miliona evra, a koji finansira EU.

Iz Udruženja ističu da ovaj projekat predviđa niz aktivnosti za unapređenje i samozapošljavanje osoba sa invaliditetom, sticanje radne prakse i obuke, a da su neplanirane okolnosti i epidemija korone dale nove mogućnosti članovima da pokažu kako i oni mogu biti korisni članovi zajednice.

Udruženje osoba sa invaliditetom Kuršumlije u ovim teškim trenucima vandrednog stanja pokazuje izuzetan primer dobrote, solidarnosti i požrtvovanja sa svojim gerontodomaćicama iz Kuršumlije, gde pomažu starijim licima i osobama sa invaliditetom kroz uslugu pomoći u kući. Ovo je naš mali doprinos u poboljšanju celokupne situacije – rekao je Filipović.

Podseća da opština Kuršumlija broji nešto više od 18.000 stanovnika, ali da čak 35 odsto njih pripada starijoj populaciji, pa Udruženje kojim rukovodi, kroz projekat Pomoć u kući, u dužem vremenskom periodu okuplja oko 60-tak starijih osoba i osoba sa invaliditetom, čime je, kako tvrdi, poboljšan kvalitet života svakog od ovih pojedinaca.

Filipović naglašava da za svakog člana Udruženja ovakve aktivnosti konkretno znače prevazilaženje postojećih problema, povratak optimizma, stvaranje osećaja pripadnosti zajednici, bolje usmerenje i veću solidarnost porodica i drugih ljudi iz okruženja u ovim teškim vremenima.

Prethodni tekstSumrak veka (zima u proleće)
Sledeći tekstPisalac i čitalac

POSTAVI ODGOVOR

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime