Štarajk prosvetnih radnika u pojedinim školama u Prokuplju koji je organizovan u prethodnom periodu kao podrška poboljšanju obrazovanja i statusa prosvetnih radnika “stigao je na naplatu”, a ceh plaćaju direktori škola. Epidemija ostavki “iz ličnih razloga” za sada je sigurno zahvatila dva direktora, Ljubomira Vukićevića iz Osnovne škole “Nikodije Stojanović Tatko” i Snežanu Damnjanović iz Škole za obrazovanje odraslih, dok je direktor Gimnazije Nebojša Radenković za koga se takođe pričalo da je podneo ostavku, rekao da on nije i ne želi da podnese ostavku.
Iako to niko nije želeo da potvrdi, “lični razlozi za ostavku” su usledili nakon indirektnih preporuka predstavnika gradske vlasti u Prokuplju koju predvode naprednjaci sa socijalistima i Zavetnicima.
Nema zvaničnih izjava sa vrha lokalne vlasti niti se očekuje da će to ko potvrditi, ali smo iz priče saznali da je direktorima u školama koje su učestvovale u štrajku indirektno iz vrha vlasti savetovano da se povuku sa svojih pozicija. Na ovaj način se vrši dodatni pritisak na rukovodstva škola koje su pružile podršku protestu, što je nezapamćeni vid pritiska i dodatno nepoštovanje za sve profesore, nastavnike i učitelje koji se još više ponižavaju. Očekujem da Sindikati koji su organizovali štrajk na koji smo se svi odazvali i pristali, sada nas pozovu da podržimo direktore i da stanemo uz njih. Ne ulazim ko je od njih dobro radio, a ko ne, kako su postavljeni, ali razlog zbog kojih u ovom trenutku lokalna vlast želi da nas disciplinuje je za nas ponižavajući i ako na to pristanemo, onda i ne zaslužujemo bolje – kaže profesor jedne prokupačke srednje škole.
Direktor prokupačke Gimnazije Nebojša Radenković odbio je da podnese ostavku, navodeći da je upravljanje školom njegova odgovornost i da neće podneti ostavku.
Ništa se posebno nije desilo, ja nisam podneo ostavku. Bilo je razgovora na tu temu, ali iskreno niko to direktno nije tražio od mene. Ja sam u v.d. statusu direktora Gimnazije tek mesec dana, ne razumem zašto bih podnosio ostavku, pogotovo neću je podneti iz ličnih razloga. U kolektivu funkcionišem normalno, imam saradnju sa svim kolegama jer sam i pre funkcije predavao u ovoj školi, ne vidim razloga zašto bih podneo ostavku. Mene je u v.d. status postavilo Ministarstvo prosvete i ako nešto nije u redu neka me smene, ja razloge da podnosim ostavku nemam – rekao je direktor Radenković.
Sa druge strane Ljubomir Vukićević direktor “Tatkove” škole koji je krajem prošle godine izabran za direktora sa mandatom od 4 godine, sada kaže da je podneo ostavku “iz ličnih razloga”.
Jesam, zvanično sam podneo ostavku iz ličnih razloga. To su moji razlozi koje ne bih da obrazlažem – prokomentarisao je kratko svoju ostavku Vukićević.
I njegova koleginica Snežana Damnjanović nije bila raspoložena da kaže koji su “lični razlozi” uticali da naprasno podnese ostavku, ali je potvrdila da je to uradila.
Navodno se među prosvetarima priča da bi se “epidemija ostavki iz ličnih razloga” mogla proširiti i na još neke direktore narednih dana, ali to za sada nije potvrđeno.
Prosvetni radnici ukazuju na to da “iznuđene” ostavke kao odgovor na štrajk urušavaju nezavisnost školskih institucija i šalju negativnu poruku o odnosu lokalne vlasti prema obrazovnom sistemu.
Nezadovoljni prosvetari traže poštovanje potpisanih protokola
Poslednji protest koji je organizovan 3. novembra u Beogradu okupio je četiri reprezentativna sindikata – Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikata obrazovanja Srbije, “Nezavisnosti” i Sindikata radnika u prosveti Srbije.
Njihovi zahtevi su bili hitan nastavak razgovora u vezi poštovanja potpisanog Protokola – usvajanje izmena i dopuna Krivičnog zakonika Rapublike Srbije i isplata Novogodišnje nagrade, hitno otpočinjanje pregovora o ceni rada u 2025. godini i početak pregovora o izmenama i dopunama Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika.
Prosvetari su najavili da će nastaviti štrajk i to skraćenjem časova na 30 minuta.
Discover more from ToplicaPress
Subscribe to get the latest posts sent to your email.