Konačno useljena zgrada za izbegle i raseljene u Prokuplju, prošlo 5 godina od početka radova

0

Ključeve novih stanova dobilo je 17 porodica koje su izbegle devedesetih godina iz iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i sa Kosova, a koji od tada žive na teritoriji Prokuplja. Sada su trajno rešili svoje stambene probleme, a na to su čekali pet godina od kada su radovi na zgradi započeti i trebali da se završe za 9 meseci.

Pojedine porodice već 30 godina žive u Prokuplju i okolini, a Miljana Knežević sa svojom porodicom je davne 1992. godine iz Bosne i Hercogovine pronašla utočište u tom delu Srbije.

Miljana Knežević sa ministrom Selakovićem u novom stanu; Foto: M. M.

Osećam se srećno i pozitivno, sada konačno imamo svoj kutak i mnogo će nam značiti. Više puta nakon saznanja da ćemo dobiti stan obilazila sma zgradu, sa nestrpljenjem smo čekali da se uselimo i konačno smo dočekali taj dan – priča Kneževićeva.

Kako je rečeno prilikom svečanog uručenja ključeva novih stanova, u Prokuplju su do sada na neki od načina zbrinute 182 porodice koje su dobile montažni materijal, stanove, kuće, seoska domaćinstva, a u tom gradu ima još oko oko 40 stanovnika čiji će se problem rešavati u narednom periodu.

Uručeni kjučevi ya 17 porodica u Prokuplju; Foto: M. M.

U planu Komesarijata je da se ove godine na različite načine širom Srbije zbrinu 1.300 porodica, a naredne još oko 850.

Inače, osim Milana Aranđelovića gradonačelnika Prokuplja, prisustvovao je i ministar spoljnih poslova Nikola Selaković, predstavnici Komesarijata za izbeglice i migracije, UNHCR-a i ostali zvaničnici sa lokala i Srbije.

Regionalni stambeni program sprovodi se uz podršku OEBS-a i UNHCR-a, a finansiran je sredstvima Evropske unije, koja je najveći donator, SAD-a, Nemačke, Norveške, Italije, Švajcarske, Danske, Turske, Luksemburga, Kipra, Rumunije, Češke, Slovačke i Mađarske.


Problemi u izgradnji, kasnili radovi, menjan izvođač

Stambena zgrada za izbegla i raseljena lica u Prokuplju izgrađena je u okviru Regionalnog stambenog projekta, a kamen temeljac za tu zgradu postavio je Ivica Dačić 2017. godine u jeku predsedničke kampanje kada je za predsednika podržao Aleksandra Vučića.

Grad Prokuplje je bio u obavezi da obezbediti lokaciju, građevinske, upotrebnu i druge dozvole za početak radova, a rok za završetak zgrade u Ulici Jovana Jovanovića Zmaja u blizini prokupačke sportske hale bio je 9 meseci.

Vrednost svih radova po projektu bila je 411.409 evra, ali je sa novim izvođačem i produžetkom rokova završetka i cena narasla za nešto manje od 100.000 evra, pa je na kraju ukupna vrednost zgrade 503.618 evra.

Zbog problema sa prvobitnim izvođačem radova GPD Banković iz Surdulice, krajem 2019. godine raskinut je ugovor sa starim i izabran novi izvođač kome je dat i novi rok za završetak, 9 meseci od potpisivanja ugovora.

Gradonačelnik Prokuplja i ministar Selaković dodeljuju ključeve stanova; Foto: M. M.

Uz mnogo problema i odlaganja zgrada je konačno završena, čime su se i stekli uslovi da se konačno reši stambeno deo izbeglica koji su napustili svoje kuće na prostoru bivše Jugoslavije od 1991. do 1995. godine, a stanove su po ranije raspisanom konkursu dobile porodice o kojima je odlučivala komisija Komesarijata za izbeglice i migraciju.

Prethodni tekstUčenicima „Ćićkove“ škole u Prokuplju zabranjeni mobilni telefoni, različite reakcije roditelja
Sledeći tekstProdaje se farma u Žitorađi koja je prošle godine dobila bespovratno 10 miliona dinara

POSTAVI ODGOVOR

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime