Po izveštaju Stejt departmenta Srbija ne ispunjava standarde za sprečavanje trgovine ljudima

0

Vlada Srbije ne ispunjava u potpunosti minimum standarda za eliminaciju trgovine ljudima, ali čini značajne napore u tom pravcu, zaključak je dela koji se odnosi na našu zemlju u novom izveštaju o trgovini ljudima u svetu, koji je izradio američki Stejt department. U dokumentu se navodi da je Srbija, u poređenju sa prethodnim izveštajnim periodom, pokazala povećane napore u borbi protiv trgovine ljudima.

To uključuje veće krivično gonjenje i osposobljavanje prihvatilišta za hitan smeštaj žrtava. Vlada je usvojila standardne operativne procedure za identifikaciju, upućivanje i podršku žrtvama trgovine ljudima, usvojila Nacionalni akcioni plan za 2019. i 2020. i odvojila sredstva za realizaciju plana.

Međutim, država nije ispunila minimalne standarde u nekoliko ključnih oblasti. Napori u cilju proaktivne identifikacije ostali su neadekvatni, i kao rezultat toga vlada je identifikovala najmanji broj žrtava od 2015. godine – piše u izveštaju.

U delu ovog dokumenta pod naslovom Profil žrtava trgovine ljudima detaljno je navedeno u kojim se zemljama iskorišćavaju naše državljanke i državljani. Trgovci ljudima žene iz Srbije seksualno eksploatišu u Srbiji, susednim zemljama i širom Evrope, posebno u Austriji, Nemačkoj, Italiji i Turskoj.

Oni iskorišćavaju srpske državljane, pre svega muškarce, za prinudni rad u radno intenzivnim sektorima, kao što je građevina, u evropskim zemljama Austriji, Belgiji, Hrvatskoj, Francuskoj, Nemačkoj, Italiji, Luksemburgu, Crnoj Gori, Rusiji i Švajcarskoj i u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Trgovci ljudima decu iz Srbije, posebno romsku, u zemlji seksualno eksploatišu, iskorišćavaju za prinudni rad, prisilno prosjačenje i vršenje sitnih krivičnih dela. Strane žrtve identifikovane u Srbiji su iz Albanije, Kameruna, Danske, Malija, Nigerije i Pakistana. Hiljade migranata izbeglica sa Bliskog istoka, iz Afrike i Azije koji prolaze kroz Srbiju ili su zaglavljeni u Srbiji, izloženi su trgovini ljudima – navodi se u izveštaju.

Dodaje se da je Srbija ipak pojačala napore u sprovođenju zakona u ovoj oblasti i Stejt department ukazuje da su kazne u našoj zemlji za krivična dela trgovine ljudima u svrhu seksualne i radne eksploatacije koje se kreću od dve do 12 godina dovoljno stroge. Kada je reč o trgovini zbog seksualne eksploatacije, kazne su srazmerne onima za teška krivična dela, kao što je silovanje.

Prema statističkim podacima u Srbiji su 2019. istraživana 23 nova slučaja, 22 u 2018. godini, koja su uključivala 47 osumnjičenih. Od ukupnog broja, bilo je 18 slučajeva seksualne eksploatacije, a pet prinudnog rada. Nastavljena je istraga 15 slučajeva seksualne eksploatacije i četiri prinudnog rada iz prethodnih godina.

Država je procesuirala 47 optuženih, od tog broja, 33 za trgovinu u cilju seksualne eksploatacije i 14 za prinudni rad. Nastavila je sa krivičnim gonjenjem 49 optuženih iz prethodnih godina. Sudovi su osudili 15 pojedinaca za trgovinu ljudima u svrhu seksualne eksploatacije i nijednog za trgovinu zbog prinudnog rada19 trgovaca u 2018.

U dokumentu se navodi i da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije prošle godine otvorilo novo odeljenje u cilju istrage prinudnog rada, a vlada je zadržala specijalizovane jedinice u Beogradu, Nišu i Novom Sadu i imenovala najmanje dva službenika za istragu trgovine ljudima u 27 regionalnih policijskih uprava.

Državno tužilaštvo zadržalo je specijalizovane tužioce za slučajeve trgovine ljudima, koji su delovali kao jedinstvene kontakt tačke za istražitelje i pružaoce nege, i koji su omogućili operativne smernice. Međutim, vlada nema sistem da dosledno upućuje slučajeve trgovine ljudima ovim tužiocima, niti sudijama obučenim i iskusnim u ovoj oblasti – piše u izveštaju.

Takođe, naglašava se i da su se tužioci u Srbiji prošle godine suočili sa poteškoćama u razlikovanju kršenja prava iz radnog odnosa i prinudnog rada, i često su, kako se navodi u dokumentu, kvalifikovali slučajeve trgovine ženama kao posredovanje u prostituciji, čak i kada su žrtve bila deca.

Policajci oslobođeni sumnji za seksualnu eksploataciju dece

Vlasti su istražile dva navodna saučesnika, pripadnika MUP-a, u vezi sa trgovinom dece u svrhu seksualne eksploatacije, koji su se nakon tri meseca vratili na posao zbog nedostatka dokaza.

Država nije preduzela dodatne akcije protiv navedenih službenika MUP-a nakon što su dovedeni u vezu sa slučajem svesne umešanosti u komercijalni seks sa žrtvom trgovine ljudima, piše u izveštaju američkog Stejt departmenta.

Politika/ToplicaPress

Prethodni tekstZavršena Ivanjdanska kolonija, naslikano dvadesetak slika
Sledeći tekstU Toplici trenutno 14 obolelih od korone, na snazi vanredna situacija u Prokuplju i Kuršumliji

POSTAVI ODGOVOR

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime