Visoke temperature u februaru mogu uticati na ovogodišnji rod voća u Toplici

0
Stručnjaci prporučuju da se na vreme krene sa rezanjem voća; Foto: M. M.

Najava visokih temperatura u februaru preko 15 stepeni ne raduju poljoprivrednike jer bi voćke mogle ranije da krenu sa vegetacijom, nakon čega bi temperature mogle da se spuste ispod nule i da dođe do izmrzavanja, što bi kasnije smanjilo prinose. Ipak, poljoprivredni stručnjaci savetuju da najavljeno toplije vreme voćari iskoriste i završe prolećnu rezidbu koja je u toku, a odmah nakon toga obave zimsko prskanje voća, jer sa prvim pupoljcima biljke postaju najranijivije i zahtevaju adekvatnu zaštitu.

Poljoprivredni stručnjaci naglašavaju da se za sada u voćnjacima ne vide promene na biljkama, ali da to ne znači da se one nisu probudile i da će najavljeno toplo vreme dodatno podstaći njihovu vegetaciju.

Voće još nije krenulo, pa se preporučuje ratarima da krenu sa rezidbom i iskoriste najavljene tople dane. Preporučuje se da se rezidba završi najkasnije do kretanja vegetacije, jer najavljene visoke temperature mogu da „zbune“ voćke i da one krenu sa vegetacijom. Ljudi koji imaju veće zasade već uveliko rade na rezidbi – kažu u Poljoprivredno-stručnoj savetodavnoj službi u Prokuplju.

Naglašavaju da se prethodnih godina nakon nešto toplijeg vremena u januaru i februaru i kretanja vegetacije, dešavalo da u martu i aprilu dođe do zahlađenja i mraza tokom noći, što je uticalo i gotovo prepolovilo rod u toj godini, a najugroženije su rane sorte koštičavog voća poput kajsije i breskve.

Inače, osim vremena koje utiče na prinose voća, i otkupna cena, posebno višnje i šljive, po kojima je poznat Toplički kraj, već dugi niz godina je ispod granice rentabilnosti proizvodnje, pa ratari zarađuju tek da bi se održala proizvodnja i delimično pokrili uloženi troškovi.

Samo na teritoriji prokupačke opštine gotovo 70% stanovništva se bavi i preživljava od poljoprivredne proizvodnje i to najviše voćarstvom i uzgojem višnje i šljive.

Procena je da je na teritoriji prokupačke opštine pod zasadom višnje oko 2.000 hektara, nešto veća površina je pod zasadom šljive, dok, prema zvaničnim podacima, u blačkoj opštini ima oko 2,5 miliona stabala šljive, a u poslednje vreme sve češće niču zasadi maline, kupine, jagode.

Prethodni tekstRukometašice i rukometaši „Topličanina“ ovog vikenda nastavljaju prvenstvo
Sledeći tekstU centru Blaca postavljaju krst visok 20 metara, vrednost radova preko 7 miliona dinara

POSTAVI ODGOVOR

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime